John Petrucci – światowej sławy gitarzysta

John Petrucci to znany i ceniony na całym świecie amerykański gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Urodził się 12 lipca 1967 w Nowym Jorku. Swoje inspiracje czerpał od wykonawców takich jak: Yngwie Malmsteen, Randy Rhoads, Yes, Stevie Ray Vaughan czy Iron Maiden. Grywał na gitarze elektrycznej, gitarze akustycznej, gitarze barytonowej, gitarze siedmiostrunowej, gitarze dwunastostrunowej a także na perkusji. Zasłynął swoją perfekcyjną technikę, niepowtarzalnymi zdolnościami kompozycyjnymi oraz umiejętnością wykonywania długich i skomplikowanych partii solowych.

Dzieciństwo spędził na Long Island. Uczęszczał tam do szkoły razem z amerykańskim muzykiem, kompozytorem i instrumentalistą Johnem Myungiem oraz muzykiem metalowym Kevinem Moore’em. Jego rodzeństwo także przejawiało zdolności muzyczne. Jego siostra uczęszczała na lekcje gry na organach i fortepianie, druga natomiast ćwiczyła grę na klarnecie. Brat grał na gitarze basowej. John Peter Petrucci początkowo nie wykazywał zbytniego zainteresowania gitarą. Jak sam mawiał, traktował to jako niezłą zabawę, ponieważ wszystkie dzieciaki z osiedla na niej grały. Dopiero w wieku młodzieńczym zafascynował się wysokim poziomem technicznym zespołów, takich jak np.: Metallica czy Queensrÿche. Mimo prób grania ich utworów, młody John Petrucci miał trudności w odtworzeniu trudnych dźwięków. Dlatego też skupił się wtedy na stylu gry jaki prezentowali tacy muzycy jak na przykład Steve Morse, Steve Vai, Mike Stern, Eddie Van Halen, Al di Meola, Alex Lifeson i Joe Satriani.

Dopiero w szkole średniej rozpoczął właściwą edukację muzyczną. Otrzymał tam solidne lekcje z dziedziny teorii muzyki. Następnie w wyższej szkole Berklee College of Music studiował harmonię i kompozycję jazzową. Poznał tam Mike’a Portnoya. Wraz z nim oraz z Johnem Myungiem założyli we wrześniu 1985 roku zespół Majesty. Po pewnym czasie zmienili jego nazwę na Dream Theater. Do tej pory zespół sprzedał ponad dwa miliony płyt oraz DVD w Stanach Zjednoczonych oraz dwanaście milionów płyt i DVD na całym świecie.

Dyskografia Dream Theater

Dream Theater wydał do tej pory 14 płyt:

1. 1989 rok – When Dream and Day Unite
2. 1992 rok – Images and Words
3. 1994 rok – Awake
4. 1997 rok – Falling into Infinity
5. 1999 rok – Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory
6. 2002 rok – Six Degrees of Inner Turbulence
7. 2003 rok – Train of Thought
8. 2005 rok – Octavarium
9. 2007 rok – Systematic Chaos
10. 2009 rok – Black Clouds & Silver Linings
11. 2011 rok – A Dramatic Turn of Events
12. 2013 rok – .Dream Theater
13. 2016 rok – The Astonishing
14. 2019 rok – Distance Over Time

Z amerykańską grupą Liquid Tension Experiment zrealizował dwa albumy studyjne: Liquid Tension Experiment i Liquid Tension Experiment 2.

Z udziałem pianisty Jordana Rudessa w 2000 roku wydał koncertowy album zatytułowany „An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess”. Natomiast w 2005 roku ukazała się solowa płyta instrumentalna gitarzysty na której znalazło się 8 utworów utrzymanych w klimacie rocka instrumentalnego, podchodzącym czasami pod heavy metal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *