Kocioł instrument

Kocioł jest to instrument perkusyjny, który wywodzi się z rodziny membranofonów. W jego skład wchodzi membrana rozciągająca się ponad korpusem kształtem przypominającym misę.

Kocioł instrument – jak się na nim gra?

Instrument kocioł wydobywa z siebie dźwięk, poprzez uderzanie w jego membranę przy użyciu odpowiednich pałeczek z filcowym wykończeniem. Jeżeli chce się uzyskać cieńsze brzmienie, wystarczy uderzać w naciąg kotła bliżej jego krawędzi.

Stosując odpowiednie techniki gry na kotle, jak np. Tremolo czyli naprzemienne uderzanie jedną pałką za drugą czy Staccato – jednoczesne uderzanie obiema pałkami jak najbliżej siebie – jesteśmy w stanie uzyskać różnorodne dźwięki wydobywające się z kotła.

Jakie są rodzaje kotłów?

Istnieją różne rodzaje kotłów. Pierwszym z nich jest instrument kocioł klasyczny. Następnie wyróżnić możemy kocioł mechaniczny, który jest wyposażony w system pozwalający na zmianę napięcia wszystkich śrub występujących w kotle jednocześnie. Kolejnym rodzajem jest kocioł wyposażony w pedał, który pozwala na regulowanie napięcia membrany. Ostatni rodzaj kotłów stanowi kocioł z mechanizmem łańcuchowym, którego pręty strojeniowe są połączone z łańcuchem, a za pośrednictwem wyżej wspomnianego można zaciskać i luzować śrubki przy pomocy rączki.

Kocioł instrument strojenie

Zanim muzyk przystąpi do gry na kotle powinien poddać instrument strojeniu. Ważne, aby napięcie membrany przy każdej śrubie było wyrównane, ponieważ dzięki temu instrument będzie wydawał z siebie właściwe dźwięki. Jeżeli jednak instrument kocioł nie zostanie nastrojony lub zostanie nieprawidłowo nastrojony, wówczas każdy dźwięk jaki się z niego wydobędzie będzie odpowiednio wzrastał lub opadał, a także zaczną się pojawiać dźwięki o różnorodnych wysokościach i zmiennej dynamice.

Jeżeli kotlista nie jest obdarzony słuchem absolutnym w celu nastrojenia kotła może posłużyć się dowolnym stroikiem lub dźwiękiem, który odgrywa jeden z pozostałych instrumentów w orkiestrze.

Część kotłów jest wyposażona we wskaźniki, które pokazują jaka jest wysokość dźwięku w danym kotle. W trakcie każdorazowego przesunięcia bębna napięcie membrany może jednak ulec zmianie, w związku z czym warto przed występem dokonać takiego pomiaru ponownie, aby w razie konieczności móc dostroić kocioł.

Czasami dochodzi do sytuacji, że kotlista jest zmuszony do zmiany strojenia w instrumencie w trakcie koncertu. Wówczas niezbędnym jest znajomość technik, które pozwolą dokonać tego w sposób kompletnie niezauważalny dla publiczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *