Metronom – czym jest?

Choć z pewnością niejedna osoba słyszała to słowo, to jednak mało która jest w stanie poprawnie odpowiedzieć, czym tak naprawdę jest metronom i do czego konkretnie jest on wykorzystywany. Czy jest to przyrząd budowlany? W może coś związanego z samochodem? Odpowiedź jest znacznie ciekawsza, niż można by się spodziewać.

Czym jest metronom?

Choć wielu może się spodziewać po takiej nazwie czegoś niezwykle skomplikowanego, to jednak metronom to w istocie niewielkie urządzenie mechaniczne, które służy do niezwykle precyzyjnego odmierzania krótkich odcinków czasu. W zależności od tego, jaką wersje metronomu się posiada, w nieco inny sposób może on sygnalizować swoją pracę. Zawsze jest to sygnał akustyczny, lecz może przybierać formę dzwonka, stuku lub też jakiegokolwiek innego dźwięku, jeśli korzysta się z metronomu elektronicznego.

Po powyższym opisie może się wydawać, że metronom to pewnego rodzaju zegar. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ to właśnie zegarmistrz Johann Mältzel skonstruował w 1815 roku pierwszy metronom. Najważniejszą różnicą pomiędzy zegarem a metronomem jest fakt, że nie zlicza od odmierzanego czasu. Daje natomiast użytkownikowi możliwość wybrania jednostki czasu. Najczęściej metronom umożliwia swojemu użytkownikowi wybranie skali pomiędzy 40 a 208 uderzeń na minutę.
Jak więc widać, pierwszy metronom pojawił się ponad 200 lat temu. Czy coś się przez ten czas zmieniło w jego budowie?

Metronom

W dalszym ciągu dostępne są na rynku metronomy mechaniczne, które swoje działanie opierają na kołyszącym się wahadle, lecz pojawiły się również metronomy całkowicie elektroniczne. Naturalnie nasuwa się od razu pytanie, która z tych dwóch wersji jest lepsza? Rzecz jasna nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różne są klasy i modele. Jeśli jednak przyjąć jeden zakres cenowy, to bez dwóch zdań lepiej wypada tradycyjna wersja mechaniczna. Jest tak, dlatego że modele elektroniczne, jak się okazuje, są dość mocno wrażliwe na wahania napięć w sieci elektrycznej, co może zaburzać ich pracę.

Kilka ciekawostek związanych z metronomem

Powszechnie uważa się, że metronom jest urządzeniem wykorzystywanym głównie przez początkujących muzyków. Jest to oczywiście błąd, ponieważ używali go najwięksi kompozytorzy wszechczasów, tacy jak Ludwik van Beethoven, czy też Robert Schumann. Co ciekawe, wiele osób uważa, że metronom tego drugiego był zepsuty, ponieważ oznaczenia metronomiczne w jego utworach absolutnie nikomu się nie podobają z uwagi na stanowczo zbyt szybkie ich tempo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *