Pałeczki do perkusji – rodzaje, rozmiary

Wszyscy, którzy marzą o tym, by grać na perkusji w pierwszej kolejności powinni poznać od czego zacząć, by nie tylko gra sprawia im przyjemność, ale też żeby nowe, wybrane hobby nie okazało się kompletną klapą. Kiedy już będzie się pewnym, że gra na perkusji to to, co chcemy robić, wówczas warto zorientować się jaki sprzęt należy mieć w posiadaniu, by można było zacząć grać. Tak naprawdę zanim cokolwiek zacznie się robić należy wyposażyć się w sprzęt, a wśród niego w pałeczki do perkusji. Pałeczki perkusyjne to najważniejsze narzędzie, która występuje w różnych odmianach, dlatego też na początku warto zapoznać si, jak się z nimi obchodzić i jak prawidłowo trzymać je w rękach. Na szczęście dziś na wielu kanałach w Internecie znajdziemy podpowiedzi od czego zacząć, jakie pałeczki wybrać i na przykład to, jaki jest dobry chwyt pałki.

Idealnie wybrane pałki perkusyjne

Wbrew pozorom to właśnie pałeczki perkusyjne uznawane są za najważniejszy element zestawu perkusyjnego. Niektórzy zaczynają naukę od grania rękami i całkiem nieźle im to wychodzi, jednak stosując pałeczki do perkusji mamy możliwość wykorzystania pełnych możliwości zestawu. Ogromny wybór wielu różnych typów, pałek do perkusji może przyprawić o zawrót głowy, dlatego też już na początku warto wiedzieć, że pałeczki dzielą się na te o różnych rozmiarach, różnych długościach i różnych rodzajach główek. Co więcej znawcy tematu wiedzą też, że często pojawiają się one pod takimi synonimami jak „miotełki” czy” hotrodsy”.

Rodzaje pałek perkusyjnych

Pałki perkusyjne dobiera się w zależności od tego, jaki rodzaj muzyki chce się grać. W przypadku ciężkiego grania przydadzą się te grubsze i cięższe pałki, w przypadku granie jazzu, dużo łatwiej będzie operować lekkimi pałkami, dzięki którym też możliwa będzie większa kontrola nad głośnością swoich uderzeń. W przypadku lżejszych tonów doskonale sprawdzą się tak zwane hotrodsy i miotełki. Pałki do perkusji różnią się zdecydowanie od klasycznych modeli, a przede wszystkim tym, że nie mają jednego punktu uderzenia, zaś ich końcówki są rozproszone na drobne części. W przypadku hotrodsów, znanych też jako rózgi są to podłużne, drewniane pręciki, natomiast w przypadku miotełek, są to bardzo cienkie, metalowe lub też nylonowe druciki. Dzięki takiej budowie pozwalają one uzyskiwać rozproszone i delikatne brzmienie. Kiedy jednak nie mamy pojęcia na jakie pałeczki do perkusji najlepiej się zdecydować, wówczas na sam początek lepiej wybierać tradycyjne pałki.

Tradycyjne pałki perkusyjne

pałki perkusyjne

Najbardziej tradycyjne pałki perkusyjne wykonane są z drewna hikory, ponieważ jest ono najbardziej wytrzymałym drewnem, dzięki czemu też zmniejsza się częstotliwość wymiany kompletów. Wśród różnych modeli pałek do perkusji znajdziemy też takie, które będą wykonane na przykład z włókna węglowego czy aluminium, które dodatkowo owinięte są plastikiem. Decydując się na zakup pałek do perkusji koniecznie trzeba sprawdzić ich długość, ponieważ to właśnie ona decyduje o ciężarze pałki, a im są one dłuższe, tym i cięższe. Ważnym parametrem jest też średnica pałek, bo to ona decyduje o sile uderzenia. Lżejsze pałeczki pozwalają na otrzymywanie delikatnych dźwięków i dają też dużo większą kontrolę nad uderzeniem, z kolei te grubsze, pozwalają na wprowadzenie mocniejszych tonów.

Pałeczki do perkusji i rodzaj główki

Wśród różnych typów pałeczek do perkusji pojawiają się takie, które cechuje się różnymi kształtami, a mianowicie pałeczki owalne, okrągłe, w kształcie łzy lub takie w kształcie żołędzia i wiele innych. Każda z główek generuje inny dźwięk, jednak różnice nie są aż tak znaczące, stąd też podczas zakupu swoich pierwszych pałeczek lepiej skupić się na rodzaju końcówki, a mianowicie na tym czy jest ona wykonana z nylonu czy na przykład z drewna.

Co oferuje rynek?

pałki do bębna

Wśród wielu producentów pałeczek do perkusji na pewno warto zwrócić uwagę na takie marki jak Basix 5a Hickory, Vic Firth, Meinl, Vater, Pellwood, Ahead Signature czy ProMark. Kupując pałeczki do perkusji należy zwracać uwagę na ich oznaczenie. Pałeczki oznaczane są przy pomocy cyfr, które to mówią o grubości pałki, a także za pomocą liter, które odpowiadają kształtowi główki. Z zasady im niższa cyfra, tym pałeczka jest grubsza. Dokonując zakupu swoich pierwszych pałeczek do perkusji najlepiej wybrać najbardziej popularne i optymalne pod kątem rozmiarów, gdzie dla początkującego perkusisty doskonale sprawdzą się np. pałki 5A, czyli takie o długości 16 cali i średnicy 0,56 cala.

Pałki do bębna

Pałki mają szyjki o różnej grubości, a to właśnie one decyduje o tym, gdzie będzie wypadał środek ciężkości pałki. I tak, im dłuższa i węższa szyjka, tym też środek ciężkości będzie przesunięty bardziej w tył. Modele grubsze i krótsze będą zapewniały przeniesienie środka ciężkości w kierunku główki. Kiedy zaś środek ciężkości danej pałki będzie znajdował się bardziej z tyłu, wówczas pałka będzie też łatwiejsza do opanowania, a przy tym też szybsza.
Niestety, ale ich minusem jest słabsza siła uderzenia, a przy tym też mniejsza wytrzymałość w okolicach zwężonej szyjki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *