Perkusja dla początkujących

Perkusja jest instrumentem, który podczas kompletowania sprawia początkującym bardzo wiele trudności. Chodzi tu głównie o brak doświadczenia w zakresie poszczególnych elementów, które powinny wchodzić w skład takiego zestawu, lecz również ich jakość oraz konkretny typu. Jak zatem powinna być dobierana perkusja dla początkującego? Jakie są niezbędne elementy perkusji i na co zwracać uwag podczas ich zestawiania ze sobą?

Co wchodzi w skład zestawu perkusji?

Choć budowa perkusji wydaje się bardzo prosta, gdy spogląda się na nią z boku, to jednak wystarczy tylko usiąść na stołeczku przy jakimkolwiek zestawie, aby zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zawiera on elementów. Elementów, które muszą być konkretnie wybrane i bardzo konkretnie dobrane do siebie.

Zacznijmy jednak od początku. Każdy zestaw perkusyjny musi zawierać w sobie trzy podstawowe elementy. Są to po pierwsze bębny, w skąd których wchodzą takie elementy jak bęben basowy, czyli inaczej centrala, tomy, floor tomy i werble. Kolejnym elementem zestawu perkusyjnego są talerze, które w zależności od swojego brzmienia i konkretnej specyfikacji podzielić można na modele o nazwie hi-hat, ride, crash, splash, china i bell. Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym elementem zestawu perkusyjnego jest osprzęt. Czym jest osprzęt perkusyjny? Są to różnego rodzaju statywy, uchwyty i metalowe oprzyrządowanie, na którym umieszcza się następnie dwa wcześniej wymienione elementy zestawu. Jest to więc swego rodzaju kręgosłup perkusji.

Podstawowe informacje na temat bębnów

No dobrze, lecz jaki cechami powinny się charakteryzować poszczególne elementy, aby można było o nich powiedzieć, że są dla danego perkusisty odpowiednie? W końcu perkusja do nauki musi być czymś zupełnie innym niż profesjonalna perkusja używana na scenie lub w studiu. Warto też zwrócić uwagę podczas wyboru na to, ile kosztuje perkusja dla początkującego, ponieważ będzie to miało swoje odzwierciedlenie w typie wybieranych elementów.

To o czym należy pamięć podczas wyboru bębnów, to przede wszystkim ich wymiary, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość i styl brzmienia całego zestawu. Dodatkowo pamiętać trzeba o tym, że to werbel, a nie bęben basowy jest najważniejszym elementem zestawu perkusyjnego. To właśnie werbel używany jest jako pierwszy do nauki, warto więc główną uwagę zwrócić właśnie na niego. Kolejnym elementem są tomy, których zwykle w zestawie powinny być nawet trzy sztuki, a dwie to minimum. Profesjonaliści często regulują ich naciągi, aby uzyskać lepsze brzmienie, lecz dla początkującego takie regulowane modele tomów nie będą potrzebne.
Ostatnim elementem jest oczywiście bęben basowy, czyli centralny element perkusji, Najważniejszą jego cechą jest stabilność, którą osiąga się poprzez odpowiednie ustawienie nóżek, ponieważ jako jedyny, ten właśnie bęben uderzany jest nie pałeczkami, ale specjalnym bijakiem.

Talerze — podstawowe informacje

Talerze występują na rynku w ogromnej ilości. Przede wszystkim różnią się pomiędzy sobą materiałem wykonania, lecz również spotkać można wersje z otworami, które mają z zadnie sprawić, że dźwięk będzie nieco innego charakteru. Zarówno kształt, jak i średnica mają wpływ na to, jaki dźwięk będzie się z nich wydobywał. Warto zainwestować przede wszystkim w wersje o nazwę crasch, a także china i splash.

Osprzęt niezbędny do grania na perkusji

Żeby połączyć ze sobą wszystkie powyższe elementy, niezbędne jest posiadanie odpowiednich statywów, stołków i holderów. To rusztowanie i wszelkiego typu uchwyty są niezbędne, aby wygodnie, ale też i efektywnie umocować i ustawić wszystkie potrzebne do grania elementy perkusji.

Nie można jednak zapominać także o tym, że perkusista musi na czymś siedzieć podczas grania. Do tego celu należy zakupić specjalny stołek, który jest najbardziej popularny w wersji po prostu okrągłej. W przypadku stołka bardzo ważne jest to, aby posiadał on szeroki zakres regulacji wysokości, którą będzie można zapamiętać poprzez blokadę pamięci zabezpieczoną specjalnym kluczykiem.

O czym pamiętać, gdy kupowana jest perkusja dla początkujących?

Jak w każdym innym przypadku, tak również podczas kupowania perkusji na niedoświadczone osoby czekają problemy i zagadki. Żeby zatem nie stracić czasu i pieniędzy, warto pamiętać o tym, żeby np. upewnić się, czy w skład kupowanego zestawu wchodzą elementy osprzętu. Często bowiem zdarza się tak, że producent oferuje jedynie sam zestaw bębnów i talerzy, bez jednak odpowiednich statywów, co oczywiście finalnie podniesie koszt perkusji.

Kolejnym wartym uwagi aspektem jest to, że zawsze dołączone do zestawu talerze są niskiej jakości. Jest to bardzo często zastawiana pułapka na początkujących perkusistów. Talerze to bardzo indywidualna sprawa i powinny być zawsze kupowane oddzielnie.
Ostatnią wartą uwagi kwestią podczas kupowania perkusji dla osoby początkującej jest niekupowanie jej przez internet. Co prawda wystarczy wpisać perkusja ćwiczenia dla początkujących, aby znaleźć różnego rodzaju poradniki i kursy, a prosta fraza perkusja cena pozwoli poznać zakres cenowy danych zestawów, to jednak wiedza ta jest bardzo wąska. Zdecydowanie najlepszym sposobem na kupienie perkusji jest wybranie się do sklepu muzycznego i skorzystanie z wiedzy i doświadczenia ekspertów tam pracujących. Dzięki nim z pewnością kupi się model nie tylko dobry, lecz również odpowiednio dopasowany do posiadanych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *