Bongosy – jak grać i nastroić?

Bongosy jest to kubański instrument, w którego skład wchodzą dwa połączone ze sobą bębenki o nazwie macho i hembra. Mają one jednakową wysokość korpusu jednak różnią się średnicą. Instrument ten jest zaopatrzony w metalową obręcz oraz śruby naciągowe, dzięki którym możliwa jest regulacja napięcia membrany. Bardzo ważną kwestią po zakończeniu gry na bongosach jest poluźnienie skóry, którą są powleczone.

Bongosy jak grać

Bongosy w trakcie gry powinno się trzymać pomiędzy kolanami. Ważnym jest, aby zawsze uderzać w nie opuszkami palców, a nie kostkami. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ można w ten sposób uszkodzić rękę. W związku z powyższym, najważniejszym podczas gry na bongosach jest wykonywanie energicznych ruchów nadgarstka i uderzanie w membranę opuszkami palców. W ten sposób uda nam się uzyskać głośny i wyraźny dźwięk.

Jeżeli jednak chcemy stłumić bęben po to, aby móc wydobyć z niego inne dźwięki możemy w tym celu użyć dowolnych części naszej dłoni. W sytuacji, kiedy będziemy trzymać całą dłoń lub palce w różnych częściach membrany odpowiednio ją uciskając, uzyskamy różnorodne rodzaje dźwięków w trakcie uderzania w bęben drugą ręką.

Bongosy dla dzieci

Jeżeli zależy nam na tym, aby nauczyć gry na bongosach nasze dziecko to z całą pewnością nie będziemy mieć problemu z dostaniem tego instrumentu w rozmiarze, który będzie odpowiedni dla naszej pociechy. Dodatkowo bongosy występują również w wersji do zabawy, co pozwala najmłodszym podczas zabawy oswajać się z dźwiękami, które wydobywają się z nich po uderzaniu w membranę.

Sprawdź też: dredy dla dzieci

Ponadto bongosy dla najmłodszych bardzo często występują w wersji interaktywnej, dzięki czemu dziecko po naciśnięciu na bębenek może pobudzić go do wydania z siebie dźwięku w postaci odgłosu zwierząt, klaksonu samochodu i innych.

Jak nastroić bongosy?

Najłatwiejszym sposobem na to jest nastrojenie macho bardzo wysoko tak, aby nawet przy niewielkim dotknięciu wydawał z siebie zdecydowany dźwięk. Następnie wystarczy w niewielkim stopniu nastroić hembrę, by współgrała z macho.

Po nastrojeniu macho może wydawać z siebie dziwny, skrzeczący dźwięk jednak jest to normalna kolej rzeczy i wynika z rozciągania się membrany. Należy pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy śruby w trakcie strojenia zaczną stawiać spory opór powinno się wstrzymać strojenie, ponieważ może się to zakończyć rozdarciem membrany.

W przypadku hembry nie jest wymagane aż tak mocne naciąganie membrany. Wystarczy robić to jedynie do momentu, kiedy zacznie ona wydawać z siebie niski i miły dla uszu ton.

Oznaką tego czy bongosy zostały nastrojone poprawnie będzie ich dzwoniący dźwięk. Jeśli takowy usłyszymy, możemy mieć pewność, że instrument został źle nastrojony i trzeba będzie powtórzyć tę czynność raz jeszcze.

Bongosy cena

Jak się okazuje bongosy należą do naprawdę tanich instrumentów. Nowe można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli oczywiście zamarzą nam się oryginalne, kubańskie instrumenty wówczas musimy liczyć się z tym, że ich cena może być znacznie wyższa. Nie mniej jednak warto w takiej sytuacji sprawdzić strony z ogłoszeniami, na których niejednokrotnie można znaleźć używane przedmioty w bardzo dobrym stanie. Może okaże się, że wśród propozycji znajdą się również oryginalne, kubańskie bongosy. Nie mniej jednak jeżeli wystarczą nam te ogólnodostępne, to nie martwmy się o ich duży koszt, bo cena jest naprawdę zaskakująco niska.

Pamiętajmy jeszcze o tym, aby przed dokonaniem zakupu poprosić o radę kogoś, kto się na tym zna i tym samym unikniemy straty pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *